Logo
V případě dotazů zavolejte.
(Po-Pá, 8-17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Zadej e-mail pro zasílání novinek

Veganská Maya - alternativa bez vajec a bez sóji

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zdravé potraviny a nápoje
  4. Co a kdy večeřet, abyste nepřibírali a neměli hlad?

Co a kdy večeřet, abyste nepřibírali a neměli hlad?

Vhodné načasování jídla je jedním z nejdůležitějších stravovacích návyků, které můžete snadno ovlivnit (spolu se skladbou jednotlivých pokrmů). Na konci dne je potřeba zrekapitulovat, kolik kalorií jste za celý den zkonzumovali, protože když jich sníte víc, než vaše tělo potřebuje, místo hubnutí vás čeká nežádoucí přibývání na váze. Mnoho průzkumů navíc ukázalo, že noční stravování úzce souvisí s výběrem nezdravých potravin.

Pozdní večeře bývají plné cukru a tuků, takže místo dietní večeře svému tělu naservírujeme kalorické bomby chudé na živiny. Zvykli jsme si konzumovat večeři před počítačem nebo televizní obrazovkou, což vede k tzv. bezduchému stravování, při kterém strávník přijme více kalorií, než ve skutečnosti plánoval, protože je v průběhu jídla rozptylován a vyrušován.

Pravidelné přejídání nezdravými potravinami nemá za následek jen přibývání na váze, ale i další zdravotní problémy, jako je nekvalitní spánek nebo poruchy trávení.

Kdy je správný čas na večeři?

Čím déle večeříte, tím hůře pro vaši dietu a spánek. Vhodný čas na večerní jídlo je mezi 17. h a 18.30, respektive alespoň tři hodiny před tím, než se uložíte ke spánku.

Čemu se raději večer vyhnout...

Škroby

Brambory či těstoviny, které se velmi často konzumují k večeři, metabolizují na cukr a zvyšují hladinu  cukru a inzulínu v krvi. Ten se nespaluje na energii, ale ukládá na tuk. Proto je lepší večer sáhnout po bílkovinách a zelenině.

Pálivé jídlo

Kořeněná jídla mohou způsobit pálení žáhy, o to spíš, když si jdete lehnout krátce po jejich konzumaci.

Sacharidy

Za určitých okolností jsou dobré, ale rozhodně je nejezte v noci. Potraviny s vysokým glykemickým indexem se rychle vstřebávají do oběhu. Pokud pak necvičíte a nevyužijete je jako zdroj paliva, přemění se na tuk a budete přibývat na váze. Jsou to nevinně vyhlížející koláče, pizzy, limonády, cukr, sirupy, glukóza, fruktóza, ovocné šťávy, chleba a většina snídaňových cereálií.

Tučné a mastné

Hranolky nebo brambůrky jsou po dlouhém dni rozhodně rychlé a uspokojující jídlo na zahnání hladu, přesto byste měli odolat pokušení a nejíst je k večeři. Tato jídla jsou těžko stravitelná a nepříznivě ovlivňují trávicí soustavu.

Alkohol

Většina dospělých si k večeři dopřeje sklenku nebo dvě. Pravděpodobně však netuší, že alkohol zvyšuje hlad a touhu po sacharidech, což vede k přejídání a nepříliš dobré noci. Alkohol je toxin, který má dopad na tělo i mysl. I když se s jeho „pomocí“ mnozí snaží zvládnout stres a úzkost, je lepší si na večer najít zdravější náhradu. Alkohol možná někomu pomáhá rychleji usnout, celkovou kvalitu spánku ale snižuje.

Můžu vynechat poslední jídlo dne?

Trávicí systém si chce v noci odpočinout a těžká večeře před spaním rozhodně předznamenává zažívací potíže. Nevhodným a pozdním jídlem také narušíte svůj spánek a nepříznivě ovlivníte i své celkové zdraví. Podle mnoha studií se dá vynecháním večeře snadněji zhubnout. Večeře bývá totiž nejtěžší jídlo dne, a když ji přeskočíte, ušetříte si všechny večerní kalorie. Lidé, kteří vynechávají večeři, prohlašují, že se ráno probouzí svěží a plní energie.

Co uvařit k večeři?

Večeře pro děti

– grilované kuřecí prso s grilovanou kukuřicí a rukolovým salátem, krůtí kousky se sladkými bramborami, masové kuličky s ořechy, burritos s černými fazolkami, krůtí nudlová polévka se zázvorem, kuřecí rizoto s květákem, vegetariánské tacos, rajská polévka s krutony, krůtí burgery s grilovaným masem a zeleninou, krémová rýžová polévka s kousky kuřecího, zapečené cukety s rýží a hořčicí, domácí pizza se slaninou a sýrem...

Dietní večeře

– zapečené avokádo s tuňákem, tacos s grilovanou zeleninou, krůtím masem a černými fazolkami, cuketové nudle s krevetkami a avokádovým pestem, krémová zelená polévka s vajíčkem a slaninou, kapustové placky se Šmakounem..

Bezmasá večeře

– luštěninový salát, hranolky ze sladkých brambor s čerstvou zeleninou, pohankové špagety s grilovanými rajčátky, fazolkami a mandlovým pestem, celozrnné zeleninové wrapy...

Lehká a rychlá večeře

– grilovaný losos se zelenými lusky a zázvorem, hovězí plátky s nektarinkovým pyré, kuřecí burgery s fetou, kuřecí kari s jasmínovou rýží, mix ořechů s čerstvým ovocem, celozrnný toast s pomazánkou z mandlí, pstruh s dušenou zeleninou...

Sladká večeře

celozrnné lívanečky se zavařeninou, nepečené kuličky z arašídového másla s kešu ořechy, domácí mrkvové sušenky, jogurtové nanuky s jahodami a rozmarýnem, hrušková palačinka naruby, proteinové kuličky s chia semínky, jednohubky z řapíkatého celeru s arašídovým máslem a rozinkami, domácí jablečné pyré se skořicí...

Recepty na jednotlivé dobroty snadno vygooglíte :-)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli