- Štítky blogu
- Úvod
- Blog
- Aromaterapie a vůně
- Aromaterapie je léčba, která nebolí
Aromaterapie je léčba, která nebolí
Žít v dnešní době znamená být v permanentním stresu. Cokoliv, co momentálně pomůže podpořit naši psychickou pohodu, je proto více než žádoucí – a aromaterapie může být účinným pomocníkem při redukci stresu a úzkosti, pro zvýšení energie nebo soustředění, dokonce sehraje roli i při posílení imunitního systému.
Tato alternativní medicína existuje už staletí a ve své praxi se spoléhá na použití éterických olejů z výtažků rostlin. Při vdechování se vůně olejů dostanou z čichových receptorů přímo do mozku, kde ovlivňují zejména emoční centrum, amygdalu.
Esenciální oleje se vstřebávají také pokožkou, takže jsou oblíbené i u masérů, kteří potřebují při masáži uvolnit svaly masírovaného, považují se za ekologickou alternativu k repelentům, některé prodlužují trvanlivost potravin a jiné si můžete přidat do relaxační koupele nebo do pračky místo aviváže.
K čemu jsou éterické oleje dobré?
Nedostatečný výzkum v této oblasti zatím nepřinesl stoprocentní důkazy o tom, že by oleje byly účinné při léčbě nemocí. Ale dostupné studie jsou v této otázce docela slibné – ukazuje se, že některé oleje dokáží zahubit určité bakterie lépe než třeba antibiotika. Další studie potvrdily, že používání čistých éterických olejů je pro člověka přínosné.
Alergie na éterické oleje
U citlivých jedinců může dojít k podráždění nebo alergickým reakcím v souvislosti s aplikací éterických olejů. Jedná se jen o malé procento lidí, některé oleje jsou však silnější, a proto vyvolávají alergii častěji. Jsou to například: oreganový olej, olej ze skořicové kůry, jasmínový olej, olej z citrónové trávy, ylang-ylang olej, heřmánkový olej či olej bergamotový. Než je budete ve větším množství aplikovat na svou pokožku či vlasy, otestujte je – naneste kapku zředěného oleje na vnitřní stranu předloktí a místo zalepte. Vyčkejte 24 hodin, jestli se vám neobjeví vyrážka nebo místo kontaktu nezarudne.
Nejlepší esenciální oleje
Mezi neoblíbenější oleje patří levandulový, který lidé považují za uklidňující. Přináší úlevu od úzkosti a stresu a podporuje dobrý spánek. Další stálicí je tea tree olej, který domorodí obyvatelé Austrálie používají k hojení ran. V moderním světě jej aplikujeme na akné nebo po kousnutí hmyzem. Citrónový olej mnoha lidem zlepšuje náladu a bývá také součástí ekologických čisticích prostředků.
Účinky aromaterapie
V závislosti na využitých olejích má aromaterapie různé pozitivní vlivy na naše tělo a mysl:
snižuje stres a krevní tlak, uklidňuje nervový systém, uvolňuje tělo
zbavuje úzkosti
posiluje a dodává energii, povzbuzuje smysly, snižuje vyčerpání, zvyšuje koncentraci kyslíku v mozku, výkonnost, zatočí s únavou
zlepšuje paměť, kognitivní schopnosti
snižuje fyzické bolesti
zlepšuje spánek, má sedativní vlastnosti
posiluje imunitní systém
a mnoho dalších...
Aromaterapie v praxi – tipy a doporučení
Níže představíme vhodné oleje, které pomáhají při různých problémech.
Esenciální olej proti stresu: levandule, lemongrass, pelargónie, jasmín, heřmánek
Esenciální oleje na úzkost a depresi: růže, levandule, bergamot, heřmánek
Nejlepší olej pro zvýšení energie: máta, citrón (citrusové oleje obecně)
Lepší koncentraci mají na svědomí oleje z rozmarýnu, bazalky, šalvěje
Aromaterapie na bolest: eukalyptus, kurkuma, heřmánek, tymián, zázvor, máta, majoránka
Esenciální oleje na lepší spánek: levandulový olej, heřmánkový, ylang-ylang, bergamot
Oleje prospívající imunitnímu systému: oregano, zázvor, myrha, eukalyptus, kadidlo.
Příroda je nejlepší lékař
Jaké oleje používáte a jste s nimi spokojeni?
V naší nabídce objevíte esenciální oleje Docteur Valnet i aromatické směsi nebo vonné oleje AROMIS v desítkách různých variant, také difuzéry a ekologické prostředky na nádobí a úklid s podílem esenciálních olejů. Pro zvídavé jsme sepsali článek věnovaný certifikovaným olejům Cosbionat z Francie.