- Štítky blogu
- Úvod
- Blog
- Kvalitní mlsání a dárky
- Valentýn 2021 – Proč se slaví svátek zamilovaných?
Valentýn 2021 – Proč se slaví svátek zamilovaných?
Původ Dne svatého Valentýna
Historie je v tomto ohledu zahalena tajemstvím a dodnes není jasné, který Valentýn dal vlastně svátku jméno. Katolická církev uznává hned několik světců (Valentýnů), kteří byli umučeni. Byl to kněz, který oddával mladé milence i navzdory císařovu zákazu? Podle jiné legendy se Valentýn uvězněný v římském vězení zamiloval do mladé dívky a poslal jí první „valentýnku“. Další legenda praví, že před svou smrtí Valentýn své lásce údajně napsal dopis podepsaný „From your Valentine“ (což je fráze, která se v angličtině používá dodnes). Přestože nevíme přesně, který Valentýn propůjčil své jméno svátku zamilovaných, všechny příběhy se shodují – byl to světec, nefalšovaný hrdina a v neposlední řadě romantik.
14. února 2021
Jedni tedy věří, že se Den svatého Valentýna slaví v polovině února jako uctění smrti svatého Valentýna. Jiní tvrdí, že jde o pokřesťanštěný svátek původně pohanských oslav Luperkálie, který se slavil kolem 15. února. Měl odvrátit zlé duchy a podpořit zdraví a plodnost. A aby těch výkladů nebylo málo – ve středověku se ve Francii a Anglii tradovalo, že ptačí námluvy začínají právě 14. února. Je právě proto svátek spojován s námluvami, láskou a romantikou?
Svátek zamilovaných
Symbolem Valentýna jsou rudé růže – kytice patří mezi tradiční dárky, které muži věnují svým něžným polovičkám. Na přáníčkách a valentýnkách se nešetří srdíčky, v bytech hoří vonné svíčky, milenci se obdarovávají sladkostmi a luxusní čokoláda je v té době prodejním hitem všude ve světě. Stojí za zmínku, že v roce 2019 utratili Američané za dárky na Valentýna rekordních 27 miliard dolarů.
Valentýnské kytice, které se neprodají
Víte, co se děje s obrovským množstvím řezaných květin, které se v zahraničí na Valentýna neprodají? Každé květinářství nakládá pochopitelně se zbylými květinami jinak – posílají se pacientům do hospiců nebo nemocnic, nebo je darují na charitu, kde se nově aranžují (a poté prodávají). Jindy putují do škol, kde se budoucí floristé učí, jak vázat (nejen) valentýnské kytice. I přesto však spousta valentýnských květin skončí v odpadu a v lepším případě se kompostují.
Nezvyklé valentýnské tradice ve světě
Jaké valentýnské dárky si dávají zamilovaní třeba v Dánsku? Možná vás překvapí, že zde místo růží ženy dostávají sněženky. V Ghaně darují muži svým polovičkám honosné krabičky s ručně vyráběnou čokoládou, zato v Japonsku obdarovávají muže naopak ženy! Ani zde nechybí čokoládové dárky – polovina veškeré čokolády v Japonsku se prodá právě během Valentýna. V Norsku se posílají valentýnky, podpis však nahradí záhadný ctitel jen tečkami (tolika tečkami, kolik je v jeho jméně písmen). Jihoafrická republika přeje odvážným – lidé si na rukáv připevní jméno toho, po kom touží, aby je každý viděl. Pak jen čekají, jestli se jejich odvaha vyplatí.
Valentýn v ČR
Svátek svatého Valentýna slaví přibližně čtvrtina z nás, oblíbený je zejména u mladších generací a párů, které jsou v počátcích svého vztahu. Hotely a restaurace každoročně zvaly na valentýnské akce a vybrané menu pro dva, letos se však budou muset zamilovaní zařídit kvůli pandemii jinak. Romantická večeře pravděpodobně proběhne v soukromí domova, wellness pobyty se přesunou do blízké budoucnosti (snad) a šperky se symbolem srdce budou partneři muset objednávat přes internet. Kytici, bonboniéru, zajímavou dekoraci nebo nevšední pokojovou květinu naštěstí můžete vybírat osobně – zastavte se u nás v prodejně Pro zdraví a radost, rádi vám s valentýnským dárkem poradíme.