Logo
V případě dotazů zavolejte.
(Po-Pá, 8-17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Štítky blogu
Zadej e-mail pro zasílání novinek

Veganská Maya - alternativa bez vajec a bez sóji

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Přírodní kosmetika a hygiena
 4. 10 pádných důvodů, proč přejít na ekologickou domácnost

10 pádných důvodů, proč přejít na ekologickou domácnost

zelena-domacnost

Pokud se snažíte o „zelenou domácnost“, pak víte, že je to spíš volba životního stylu než občasné třídění PET lahví do správného kontejneru. Určitě se nemusíte cítit provinile, když se vám nepodaří zkompostovat každičký zbytek jídla od večeře, ale ekologičtější postoj s sebou nese i změnu mentality. Ekologicky smýšlející člověk se zabývá otázkou – co můžu udělat pro ochranu naší planety?

Každá volba ovlivňuje svět kolem nás i nás samotné. S počtem přibývajících přírodních katastrof – jistě vzpomenete na nedávné devastující požáry v Austrálii nebo Kalifornii, na četné hurikány nebo zemětřesení – je důležitější než kdy dříve začít uvažovat o ekologickém způsobu života.

Začínáte s eko domácností?

Pak vám pravděpodobně zatím značky jako Ecover, Real green, Feel Eco, Sonett, Yellow  & Blue či Sodasan nic moc neříkají. Na trhu najdeme nepřeberné množství dodavatelů ekologických prostředků, kteří lákají spotřebitele na různé výhody svých produktů; ať už to jsou pozitivní dopady na prostředí v podobě čisticích prostředků bez fosfátů, nezávadné ekologické prací prostředky, které se netestují na zvířatech nebo biologicky odbouratelné či recyklované obaly dodávaného zboží.

V dnešní době se běžné čisticí prostředky skládají ze směsi syntetických chemikálií a dalších – zdraví nepříliš prospěšných – přísad. Oproti tomu se organické prací prostředky a prášky vyrábí z netoxických a přírodních surovin. A eko čisticí prostředky prochází přísným procesem certifikace – nemají v sobě škodlivé chemikálie, ani látky znečišťující prostředí, žádné toxiny. Navíc neškodí ani zdraví člověka. Ekologické výrobky zkrátka představují bezpečnější alternativu pro každý domov.

PROČ používat ekologické čisticí a mycí prostředky?

 • JSOU BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÉ
 • ekologicke-cisteniNETESTUJÍ SE NA ZVÍŘATECH
 • JSOU VHODNÉ PRO CITLIVOU POKOŽKU

Jsou dokonce lepší alternativou pro alergiky.

 • LAHVE, ETIKETY A UZÁVĚRY JSOU RECYKLOVATELNÉ
 • NA JEJICH VÝROBU SE VYUŽÍVAJÍ NETOXICKÉ SUROVINY

Mají minimální dopad na životní prostředí.

 • JSOU STEJNĚ ÚČINNÉ JAKO BĚŽNÉ PROSTŘEDKY

Jejich účinky leckdy vydrží i déle.

 • NEZKRACUJÍ ŽIVOTNOST UMÝVANÝCH ČI PRANÝCH PŘEDMĚTŮ

Agresivní chemikálie negativně ovlivňují strukturu a životnost většiny předmětů pro domácnost.

 • ZLEPŠUJÍ KVALITU VZDUCHU VE VAŠEM DOMOVĚ
 • NEZPŮSOBUJÍ HROMADĚNÍ TOXICKÝCH VÝPARŮ, DÝCHACÍ POTÍŽE, ANI NEDRÁŽDÍ KŮŽI A NOS
 • MAJÍ PŘÍRODNÍ NEVTÍRAVOU VŮNI

Už žádný chemický a laboratorní zápach, kterého se nejde zbavit.

Stručně a jednoduše – ekologické prostředky jsou přírodní, účinné a hlavně bezpečné.

eko-domacnost

Jaké základní přípravky jsou potřeba v každé domácnosti?

Ekologické čisticí prostředky: Vyčistí nejrůznější povrchy včetně podlah, toalet nebo oken.

Ekologické prací prostředky: Prací gely, žlučová mýdla, tekuté prášky, bělicí prostředky, aviváže, odstraňovače skvrn, univerzální prášky na praní.

Prášky seženete v malém cestovním i rodinném balení. Prací gely jsou rostlinného původu, neobsahují fosfáty a jsou vhodné pro domácnosti s čističkami odpadních vod.

Přípravky na mytí nádobí, tablety do myčky: Jsou bez fosfátů, rostlinného původu a biologicky odbouratelné. Mají změkčující efekt.

Tekuté mýdlo na ruce: Organický olivový olej v mýdle vyživuje pokožku, nejsou v něm žádná barviva ani konzervační látky.

Dáváte přednost květinové vůni, růži, citrusům, meruňce, levanduli, tea tree nebo vůni aloe vera?

Houbičky a utěrky: Hodí se na všestranné čištění a úklid domácnosti.

Po použití se vyperou a znovu použijí. Jsou veganské, netestují se na zvířatech, mají vysokou savost a dlouhou životnost. A z čeho se eko utěrky vyrábí? Z celulózy a bavlny.

Eko nádobí a ranní káva: Dejte sbohem jednorázovým plastovým kelímkům v supermarketech nebo bambusovy-hrnekkavárnách. Termohrnky z bambusu můžete umýt v myčce, jsou šetrné ke zdraví, prakticky poslouží i na cestách a dají se opakovaně používat. Stejně dobře nahradí jednorázové kelímky zdravotně nezávadné skleněné lahve na pití či nerezové termosky.

Ekologické prostředky určené pro ženy, intimní hygienu a péči o děti vám představíme v dalším článku.

Jak při praní ušetřit?

 Perte při nejnižší možné teplotě

Kupujte prostředky, které jsou účinné i při nízké teplotě.

Plně využijte kapacitu pračky

Uušetříte tím vodu i elektrickou energii.

Nepoužívejte nadmíru pracích prostředků

Mnoho prostředků je koncentrovaných a ředí se v předepsaném poměru. Správné dávkování ušetří vaše náklady na domácnost, a zároveň tím minimalizujete i dopad na životní prostředí.

EKO TIP:

Jedlá soda je všestranný pomocník při jakémkoliv úklidu. Je zdravotně nezávadná a přátelská k životnímu prostředí. Působí jako jemné abrazivum, takže odstraní i zašlé kuchyňské nečistoty. Lze ji využít při praní, čištění, při větším úklidu, a dokonce odstraní i nežádoucí pachy!

Ještě pořád máte dojem, že běžné detergenty jsou pohodlnější a levnější volba? Tak si představte, že pokaždé, když použijete na úklid či praní nějaký chemický prostředek, tak jím ovlivňujete své zdraví, zdraví své rodiny a nejen to – jakmile se dostanou čisticí prostředky, prášky na praní a další detergenty do odpadních vod, ovlivňujete i život vodních ekosystémů.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, buďte si vědomi toho, že vaše volba má dalekosáhlé důsledky.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli